سیاست‌های اقتصادی چین؛ تجربه ای گرانبها برای ایران

به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، نشست «سیاست‌های چین برای حمایت از تولید؛ درس‌هایی برای ایران» با حضور پژوهشگران و کارشناسان موسسه، و کارشناسان و پژوهشگرانی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، روز سه‌شنبه 15 بهمن‌ماه در محل موسسه برگزار شد.

زهرا کریمی عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه مازندران، سخنران این نشست به سیاست‌های اقتصادی چین و تجربه این کشور در رشد و توسعه پرداخت. وی ابتدا به موضوع اقتصاد چین پیش از اصلاحات اقتصادی پرداخت و در ادامه به علل شکل‌گیری یک اراده و توافق سرتاسری در چین برای انجام اصلاحات، نقش دولت و تحولات سیاسی و تأثیر تجارت خارجی بر رشد و توسعه اقتصادی چین پرداخت.

کریمی مهم‌ترین عوامل مؤثر بر موفقیت اقتصادی  چین را وجود دولتی توسعه‌گرا و کارآفرین برشمرد و با اشاره به ثبات در داخل کشور چین و رویکرد تنش‌زدایی آنان در روابط بین‌الملل؛ باز شدن اقتصاد چین بر روی جهان را از جمله عوامل مؤثر بر موفقیت اقتصادی چین برشمرد.

وی در ادامه ضمن برشمردن دیگر عوامل موفقیت اقتصادی چین، به نقش مهاجران چینی در ورود سرمایه‌های مادی و معنوی؛ هماهنگی در سیاست‌های پولی، مالی، ارزی و تجاری؛ و مقابله جدی با تورم همراه با حفظ رشد اقتصادی اشاره کرد.

 

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه مازندران، تجربه چین را حاوی درس‌های گران‌بهایی برای توسعه ایران دانست و گفت: اولین نکته این است که رشد و توسعه، اولویت اصلی و مشروعیت بخش باشد. در ایران باید بر ایجاد فضای کسب‌وکار مشوق سرمایه‌گذاری پافشاری کنیم، روابط بین‌الملل را در خدمت توسعه اقتصادی قرار دهیم؛ تنش‌زدایی در روابط بین‌الملل و بهبود روابط با کشورهای همسایه باید جزو برنامه‌های جدی ما باشد. همچنین باید باور داشته باشیم که مهاجرین سرمایهٔ مهمی  برای توسعه هستند و برای امنیت ورود سرمایه مهاجرین تضمین‌های جدی و عملیاتی داشته باشیم. باید آشتی ملی را جدی بگیریم و تلاش کنیم سطح تکنولوژی ارتقا یابد و از بنگاه‌های استراتژیک دولتی بهره‌وری داشته باشیم و در پایان به سمت خصوصی‌سازی بنگاه‌های کوچک و متوسط دولتی به‌صورت شفاف قدم برداریم.