هفتمین گزارش ماهیانه تحولات حوزه رفاه و تأمین اجتماعی، با تمرکز بر تحولات الجزایر منتشر شدکلمات کلیدی: رفاه، حمایت اجتماعی، اشتغال، کودکان کار، صندوق بین‌المللی پول، یونیسف
متن اصلی: به گزارش روابط عمومی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، هفتمین گزارش ماهیانه تحولات حوزه رفاه و تأمین اجتماعی در آسیا و امریکای جنوبی با تمرکز بر ریشه‌های رفاهی و اجتماعی رخدادهای اعتراضی اخیر  کشور الجزایر منتشر شد .
این گزارش به بررسی جدیدترین تحولات حوزه رفاه و تأمین اجتماعی در کشورهای آسیا و آمریکای جنوبی اختصاص دارد. در اولین بحث به معرفی رئیس جدید اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی (ISSA) مارسلو آبیرامیا کائتانو و رویکردهای جدید این فرد و اتحادیه می‌پردازد. کائتانو متعهد شده است که نقش تأمین اجتماعی را در سراسر جهان از طریق تقویت همکاری‌های بین‌المللی گسترش دهد و یک جامعه گسترده را در این زمینه در اتحادیه بین‌المللی تأمین اجتماعی تشکیل دهد، همچنین بر این باور است که برای اعتلای آینده تأمین اجتماعی باید اتحادیه و کشورهای عضو با چالش‌هایی از قبیل پوشش ناکافی، سالمندی جمعیت یا اقتصاد دیجیتال روبرو شد و راه‌حل‌های خلاقانه‌ای برای این مشکلات را پیش بگیرند.
مبحث دوم به گزارش جدید سازمان بین‌المللی کار درزمینه شرایط نامناسب کار به‌عنوان مهم‌ترین چالش اشتغال جهانی می‌پردازد. بسیاری از کشورها درزمینهٔ اشتغال همچنان سیاست‌های خود را صرفاً بر کاهش کمی نرخ بیکاری متمرکز کرده و چشم خود را بر کیفیت شرایط کاری بسته‌اند. موضوع مهمی که در این گزارش برجسته شده است عدم پیشرفت درزمینهٔ کاهش نابرابری جنسیتی در مشارکت نیروی کار است. درحالی‌که ۷۵ درصد از مردان در نیروی کار فعال هستند، تنها ۴۸ درصد از زنان جذب نیروی کار شده‌اند که نشان می‌دهد نابرابری اشتغال میان مردان و زنان همچنان شدید است. این مبحث در انتها به ارائه یافته‌های گزارش مذکور برحسب مناطق مختلف جهان می‌پردازد.
در فراز بعدی گزارش به اختلافات مابین صندوق بین‌المللی پول و سازمان بین‌المللی کار در موضوع حمایت‌های اجتماعی می‌پردازد و گزارش خلاصه‌ای از گزارش «دیده بان جهانی سیاست‌گذاری» را در این زمینه ارائه می‌کند. دیده‌بان جهانی سیاست‌گذاری در این گزارش نتیجه می‌گیرد که رویکرد صندوق بین‌المللی پول، همکاری سازمان بین‌المللی کار و نهادهای سازمان ملل را با این صندوق درزمینهٔ حمایت اجتماعی دشوار کرده و نگرانی متخصصان حقوق بشر سازمان ملل را در مورد تأکید صندوق بین‌المللی پول بر اعمال سیاست‌ها و مداخلات صرفاً سیاست مالی برانگیخته است.
در ادامه گزارش بانک جهانی با عنوان «گزارش توسعه جهانی: ماهیت تغییریافته کار» موردبحث قرار می‌گیرد. طبق این گزارش سازوکارهای جدید کاری خارج از قراردادهای استاندارد به این معنی است که حمایت اجتماعی دیگر برای بخش وسیعی از افراد در دسترس نیست و درحالی‌که افرادِ با مهارت بالا و با مشاغل آزاد می‌توانند پول کافی برای خرید بیمه از بخش خصوصی ذخیره کنند، کارگران غیرسازمان‌یافتة فقیر چنین توانی ندارند.
مبحث بعدی به نیاز کشور آلمان به کارگران مهاجر می‌پردازد. علیرغم دیدگاه‌های دست راستی علیه مهاجران، یافته‌های یک تحقیق موسسه تحقیقاتی آلمانی آژانس اشتغال فدرال که همکاری دانشگاه کوبورگ در ماه فوریه انجام گرفته است، نشان می‌دهد که آلمان جمعیتی رو به پیری دارد که به این معنی است که کارگران جوانِ هر چه کمتری به دولت رفاه پرداخت مالی انجام می‌دهند، دولت رفاهی که روزبه‌روز پرهزینه‌تر می‌شود. برای جبران نیروی کار در بلندمدت، آلمان باید هرساله حدود ۲۶۰.۰۰۰ نفر مهاجر را جذب بازار کار خود کند.
گزارش مشترک سازمان بین‌المللی کار و یونیسف در مورد بحران کمبود حمایت اجتماعی بحث بعدی را تشکیل می¬دهد. گزارش مذکور نشان می‌دهد که از هر پنج کودک یک نفر در فقر شدید (کمتر از ۹/۱ دلار در روز) و نیمی از کودکان جهان در فقر نسبی (کمتر از ۱/۳ دلار در روز) بسر می‌برند. تقریباً در همه جای جهان آسیب فقر بر کودکان بیشتر از بزرگ‌سالان و احتمال فقر شدید در کودکان دو برابر بزرگ‌سالان است و درنهایت گزارش خواستار بسط مزایای تعلق‌گرفته به خانواده‌ها و کودکان به‌عنوان راهکاری برای دستیابی به حمایت اجتماعی همگانی برای کودکان و تحقق اهداف توسعه پایدار می‌شود.
بخش نهایی گزارش نیز با عنوان « الجزایر بر سر دوراهی: تنگنای ریاضت یا گشایش رفاه» به تحولات اخیر کشور الجزایر در یک پرونده ویژه می‌پردازد. این مبحث با تمرکز بر توصیف وضعیت اقتصادی و رفاهی الجزایر، تصویری کلی از نحوه شکل‌گیری اعتراضات، عاملان اعتراض، مطالبات مردم، ریشه‌های اجتماعی و تاریخی آن و راه‌های ممکن پیشِ رو، ارائه می‌دهد. سپس خلاصه‌ای از مقاله‌ای با عنوان «اقتصاد سیاسی بقای رژیم: الجزایر در متن خیزش‌های آفریقایی و عربی»،  به قلم دو پژوهشگر و فعال اجتماعی و سیاسی الجزایری، حمزه حموشان و ابراهیم روابح، ارائه شده است. این مقاله تحلیل جامعی از وضعیت اجتماعی و سیاسی الجزایر از منظر اقتصاد سیاسی از زمان استقلال الجزایر به دست داده است و به فهم ریشه‌های تحولات کنونی بسیار کمک می‌کند.


لینک دانلود گزارش:

برای دانلود گزارش  کلیک نمایید


لینک دانلود چکیده سیاستی گزارش:


 

برای دانلود  چکیده سیاستی گزارش کلیک نمایید