برگزار می‌شود: دومین جلسه دوره آموزشی مدل‌های ارزیابی اقتصادی برنامه‌های سلامت


دومین جلسه دوره آموزشی مدل‌های ارزیابی اقتصادی برنامه‌های سلامت با تدریس جناب آقای دکتر شهرام غفاری در روز سه‌شنبه مورخ 5 اسفندماه 1397 از ساعت 9 الی 12 برگزار خواهد شد.
 با توجه به محدودیت‌های موجود در حوزه منابع درمان و اهمیت استفاده بهینه از منابع و اولویت‌بندی برنامه‌های سلامت، موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی دوره آموزشی "مدل‌های ارزیابی اقتصادی برنامه‌های سلامت" جهت آشنایی مدیران و کارشناسان سازمان تامین اجتماعی با کاربرد این مدل‌ها و نحوه استفاده از آن در دستور کار خود قرار داده است.
ارتقاء سلامت، دسترسی و عدالت مهم‌ترین رسالت نظام‌های سلامت است که تمام کشورها برای تحقق آن با محدودیت منابع روبرو هستند و برای استفاده بهینه از منابع موجود چاره‌ای به جز اولویت‌بندی ندارند. اثربخشی، استطاعت مالی و قابلیت اجرا شاخص‌های اصلی اولویت‌بندی و انتخاب برنامه‌ها می‌باشند. بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته بدون انجام این بررسی‌ها مجوز ورود و استفاده از تکنولوژی‌های جدید را نمی‌دهند. این موضوع در کشور ایران که نسبت به کشورهای توسعه‌یافته از محدودیت منابع بیشتری برخوردار است نیاز به توجه بیشتری دارد. کمیابی منابع که نهادهای متولی سلامت کشور ازجمله سازمان تامین اجتماعی با آن روبرو است ایجاب می‌کند براي حتی کم‌ارزش‌ترین منابع مالی و سرمایه‌ای، برنامه‌ای درست براي هزینه کردن با بهره‌وری و اثربخشی بالا  داشته باشیم.
 هدف از این دوره آموزشی، معرفی مدل‌های ارزيابي اقتصادي در حوزه سلامت  و روش محاسبه آن‌ها برای کارشناسان سازمان تامین اجتماعی است که در موقعیت‌های تصمیم‌گیری  و تصمیم سازی انتخاب برنامه‌ها، فناوری‌ها، داروهای جدید و ... می‌باشند.  برنامه گروه سیاست‌گذاری و اقتصاد سلامت موسسه برای این کارگاه آموزشی سه جلسه است که جلسه اول آن دو هفته قبل جهت معرفی مدل‌های ارزیابی اقتصادی و کاربرد آن در حوزه سلامت برگزار شد. جلسه آتی این دوره آموزشی در روز سه‌شنبه مورخ 05/12/97 از ساعت 9 الی 12 با هدف نحوه استفاده از مدل‌ها و محاسبه آن در نرم‌افزار Excel برگزار خواهد شد.