بیانیه نشست وزرای کار و استخدام G20 تمرکز خود را بر کار شایسته، زنان و جوانان قرار می‌دهد.

ژنو (اخبار ILO) - گای رایدر، دبیر کل اتحادیه جهانی کار از تعهد وزیران کار و استخدام G20 برای تمرکز شغل محور در برنامه‌های بهبود COVID-19 استقبال کرده و کار مناسب را برای همه، به‌ویژه زنان و جوانان ترویج می‌دهد.

این نشست در شرایطی برگزار شد که  آشفتگی بی‌سابقه در بازارهای جهانی کار رخ داده است و سراسر جهان در سه ماهه دوم سال 2020 ، با کاهش ساعات کاری معادل ازدست‌دادن 400 میلیون شغل تمام‌وقت مواجه بوده است و بیش از 1.6 میلیارد کارگر اقتصاد غیررسمی و جوانان ، زنان و افراد دارای معلولیت بیشترین آسیب را دیده‌اند.

 

وزرا در اعلامیه‌ای که در پایان جلسه یک روزه مجازی آنها صادر شد؛ مجدداً عزم خود را در بکاربستن  گفتمان اجتماعی و همکاری با سایر وزرا به منظور حصول اطمینان از انسجام سیاست در ایجاد اقدامات واکنش موثر، فراگیر و پایدار، جزم کردند.
رایدر گفت: " انجام اقدامات هماهنگ در سطح گسترده برای پاسخ به تأثیر COVID-19 بر بازارهای کار و جوامع برای G20 بسیار ضروری و اضطراری است و وزرای کار و استخدام متعهد شده‌اند که دقیقاً این مهم را انجام دهند." "ما در سطح جهانی به همبستگی، تعهد و  بصیرت نیاز داریم. علاوه بر این، G20 یک فرصت منحصربه‌فرد برای اتخاذ سیاست‌هایی برای مقابله با نابرابری‌های ناشی از COVID-19 و ایجاد زیرساختی برای سیستم‌های بهتر و عادلانه‌تری که  مورد درخواست مردم است. را یافته است."

رایدر در جلسه وزیران کار و اشتغال G20 ، که به میزبانی عربستان سعودی در 10 سپتامبر برگزار شد،  با وزیران در مورد تحولات بازار کار جهانی، تأثیر COVID-19 و همچنین پیشرفت‌های انجام‌شده در جهت نیل به اهداف G20 Brisbane  ، برای کاهش شکاف جنسیتی در مشارکت 25 درصدی در بازار کار، تا سال ،2025 سخن گفت.

در اعلامیه وزرا به‌ویژه  برمواردی که جوانان و زنان،  کسانی‌که همه‌گیری بر آنها تأثیر نامتناسبی دارد، تمرکز شده است. این بیانیه،  G20 را متعهد می‌کند تا حمایت از جوانان - به ویژه زنان جوان - را در انتقال در بازار کار و یافتن اشتغال با کیفیت تقویت کند و تلاش‌های خود را برای دستیابی به هدف نشست جوانان آنتالیا ، که در آن اعضای G20 متعهد می‌شوند تا سال 2025،  درکاهش 15 درصدی سهم جوانان که در خطر کنار گذاشته شدن هستند، فعالیت کرده و به همین منظور ، نقشه راه جوانان  G20 را برای 2025 تصویب کردند.

وزرا همچنین اذعان کردند که برای دستیابی به هدف G20 Brisbane باید کارهای بیشتری انجام شود و متعهد شدند بررسی و اطمینان حاصل کنند که سقوط اخیر مشارکت نیروی کار زنان ساختاری نمی‌شود و برابری جنسیتی و حقوق برابر، ارتقا و بهبود می‌یابد.

گای رایدر اظهار داشت: " می‌دانیم که این بحران تأثیر غیرهمسانی بر زنان داشته است. دستاوردهای سخت اما ناچیزی که درخصوص برابری جنسیتی در سالهای اخیر، انجام شده بود؛ به احتمال زیاد از بین خواهد رفت. " "ما برای رفع شکاف‌های جنسیتی، حمایت از زنان کارآفرین، بهبود شرایط کار و تقویت اقتصاد مراقبتی، به سیاست و بودجه هدفمند نیاز داریم."

این بیانیه همچنین "نقش حیاتی" حمایت اجتماعی را برجسته می کند و می گوید که "بیماری همه گیر COVID-19 نیاز به سیستم های حمایت اجتماعی قوی را برای حمایت از همه کارگران و خانواده های آنها تقویت کرده است". این بیانیه G20 را متعهد می‌کند تا "سیستم های حفاظت اجتماعی ما را برای دسترسی همگانی به حمایت اجتماعی کافی سازگار کرده و بهبود بخشند " ، از جمله زنان، جوانان، خویش‌فرمایان، کارگران پلتفرم و کارگرانی که برای خودشان کار می‌کنند ، و افرادی که مشغول کار غیررسمی هستند .

"حمایت اجتماعی ابزاری فوق العاده قدرتمند است. این حمایت نه تنها از درآمد خانوار محافظت می‌کند بلکه با حمایت از مصرف از مشاغل نیز محافظت می‌کند ، نابرابری ها را کاهش می‌دهد و باعث ایجاد انعطاف‌پذیری می‌شود. " گای رایدر گفت:  "من از حمایت G20 برای گسترش و تقویت همگانی حمایت اجتماعی استقبال می‌کنم. ما باید به دنبال روش هایی برای تبدیل برنامه‌های موقت حمایت اجتماعی معرفی شده در چند ماه گذشته به سیستم‌های بلند مدت ، پایدار و جامع باشیم. "

وزرای G20 همچنین بر تعهد خود برای ترویج بیانیه ILO در مورد اصول و حقوق اساسی در کار ، به‌ویژه در زنجیره‌های تأمین جهانی و اقتصاد دیجیتال و اعلامیه صدساله ILO در مورد آینده کار (2019) تأیید کردند.